Τι είναι το Edu-Larp

Η μεθοδολογία Edu-L.A.R.P. τοποθετεί τους μαθητές στο πλαίσιο

ενός εκπαιδευτικού σεναρίου.

Γιατί το edu-L.A.R.P. είναι αποτελεσματικό;

Γιατί οι συμμετέχοντες μαθαίνουν καλύτερα, γρηγορότερα, αποτελεσματικότερα και ευκολότερα. Eίναι μία μέθοδος προσανατολισμένη στη δράση. Αυτό σημαίνει ότι οι συμμετέχοντες δεν μαθαίνουν μέσω επίπεδων θεωριών ή διδασκαλιών από τον πίνακα, αλλά ότι γίνονται ενεργοί συμμετέχοντες του μαθήματος.

Το edu-L.A.R.P. μαθαίνει με πράξεις. Υπάρχουν ιστορίες, ήρωες, κοστούμια και σκηνικά. Οι συμμετέχοντες παίρνουν μέρος σε φανταστικές περιπέτειες, επιστημονικής φαντασίας κ.α.

Ωστόσο, το L.A.R.P. μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί ως εκπαιδευτικό εργαλείο για να προσομοιώσει δίκες, κυβερνητικές κινήσεις, ιστορικές συζητήσεις, καταστροφές, εμπορικές συναλλαγές, διαπραγματεύσεις κ.ά.

Με το edu-L.A.R.P. οι μαθητές αφήνουν τις καρέκλες τους και αρχίζουν να αλληλεπιδρούν με άλλους ανθρώπους, μαθαίνοντας έτσι μέσα από την δράση σε κοινωνικό πλαίσιο.

206 Προβολές0 Σχόλια

Πρόσφατες αναρτήσεις