«Μια μέρα στη Ρωμαϊκή Θεσσαλονίκη: Το παλάτι του Γαλέριου»

(Edu-L.A.R.P.)

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα μας χρησιμοποιεί τη μέθοδο Edu-L.A.R.P. για να βοηθήσει τους μαθητές να ζήσουν μια μέρα στο Γαλεριανό παλάτι και να συμμετάσχουν σε μία μέρα ακρόασης των καθημερινών ζητημάτων που πρέπει να λύσει ένας Τετράρχης. Προδοσίες, διωγμοί χριστιανών, νομισματική πολιτική, κτηματολόγιο, καθορισμός τιμών των προϊόντων, ζητήματα των αθλητικών σωματείων. Θα μπορέσει ο Γαλέριος  να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις;

Με τη βοήθεια της μεθόδου Edu-L.A.R.P., οι μαθητές θα γίνουν Τετράρχες, αυτοκρατορικοί υπάλληλοι, μέλη σωματείων των δήμων, η Ουαλερία, γυναίκα του Γαλέριου, η Αγία Αλεξάνδρα κ.ά και θα μάθουν για τον τρόπο λειτουργίας του γαλεριανού ανακτόρου μέσα μια πιο διαδραστική και εκπαιδευτική προσέγγιση.

Εάν είστε εκπαιδευτικός και ενδιαφέρεστε οι μαθητές και οι μαθήτριες σας να συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μας, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για περισσότερες πληροφορίες και για να δηλώσετε συμμετοχή.

Διάρκεια: 120 λεπτά

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 25